Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
previous arrow
next arrow
Slider

Rozwijanie u dziecka myślenia logicznego

Warto wykorzystać czas wolny na stymulowanie kreatywności, myślenia logicznego, umiejętności dedukcji u  dzieci. 

 

  1. Dobieranie w pary
    Przed dzieckiem układamy różne obrazki i prosimy o dobranie w pary - co do siebie pasuje. Następnie pytamy, dlaczego tak właśnie połączyło dwie ilustracje. Tutaj nie ma złych odpowiedzi i złych połączeń nawet wtedy, gdy wydaje nam się inaczej- najważniejsze, by dziecko potrafiło uzasadnić swój wybór.

    2. Szukanie skarbu z mapą
    Przygotowujemy mapę mieszkania, pokoju lub ogrodu (można zrobić to wcześniej z dzieckiem) i zaznaczamy na niej miejsce ukrycia jakiegoś skarbu. Dziecko posługując się nią musi go odnaleźć.
  2. Zagadki
    Opowiadamy dziecku o czymś nie podając definicji i prosimy, by zgadło, o czym mowa. Przykładowo mówimy "myślę o zwierzęciu, które ma cztery łapy, lubi trawę ibeczy" albo "myślę o czymś, co jest zrobione z drewna, może być w różnych kolorach i jest potrzebne do rysowania". Warto zachęcić dzieci aby one dla nas też ułożyły zagadkę, rozwinie w ten sposób umiejętności słowne oraz wyróżniania istotnych cech obiektu.

 

  1. Pocztówkowe puzzle
    Obrazek lub widokówkę tniemy na kawałki (im starsze dziecko tym więcej, dla maluszków wystarczy 4- 6 elementów) i prosimy, by dziecko ułożyło obrazek. Możemy też narysować linie i poprosić dziecko o pocięcie wzdłuż nich - dzięki temu dodatkowo poćwiczymy z nim sprawność dłoni.

    5. Labirynty
    Świetnym ćwiczeniem logicznego myślenia jest szukanie drogi w labiryncie - możemy wydrukować dziecku gotową kartę pracy,narysowaćją sami lub spróbować stworzyć z nim labirynt np. z klocków.

    6. Kończenie historyjek

 Czytamy dziecku dowolne opowiadanie i pytamy „jak może skończyć się ta historia? Co może wydarzyć się później? Dlaczego tak myślisz? Inna opcja ćwiczenia – dajemy dziecku 3-4  dowolne obrazki (można wykorzystać kartoniki z gry memory, ilustracje wycięte z czasopism itp.) i prosimy o stworzenie o nich historyjki.

 

  1. Rodzinne gry

Aby doskonalić logiczne myślenie dziecka możemy też wykorzystać dostępne w sklepach  popularne gry i układanki, np. memory, domino, „zgadnij kto to”, dla starszych dzieci – scrabble, szachy. Przy okazji będzie to rodzinna rozrywka, wzmacnianie więzi, uczenie umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją - wartości dodane i bardzo cenne.

 

 

                                                                                      Przyjemnej zabawy!