Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
previous arrow
next arrow
Slider

DLACZEGO WARTO MÓWIĆ KOCHAM CIĘ ?

Kiedy mówisz „KOCHAM CIĘ” to jakbyś dzielił się z drugą osobą wyjątkowymi, ciepłymi i pozytywnymi emocjami. To tak, jakbyś mocno przytulał ją słowami. To sposób na powiedzenie jej  „Jesteś dla mnie ważny i zależy mi na Tobie”.

Dlaczego to jest takie ważne, by dzieci słyszały, że je kochamy?  

    Częste powtarzanie tych słów, pozytywnie wpłynie na jego wyobrażenie o sobie, zbuduje poczucie własnej wartości, sprawi, że będzie się czuło bezpiecznie, pozwoli mu dobrze radzić sobie z wymaganiami i podejmować nowe wyzwania. Mówiąc do dzieci językiem miłości uczymy je języka miłości.
    To co mówimy naszym dzieciom ma ogromną moc. Każdy niesie ze sobą taki swój własny plecak emocji. Od tego co wrzucą do niego rodzice,  od urodzenia, aż po osiągnięcie samodzielności, zależy to jak będziemy funkcjonować jako dorośli i jak zrealizujemy nasze role rodzinne, zawodowe i społeczne.

Dlaczego jeszcze jest to tak ważne ?

Wysoka samoocena
Dziecko, które czuje się kochane przez swoich najbliższych, dorasta z poczuciem bycia osobą wartościową. To zwiększa jego samoocenę i zmniejsza poczucie strachu czy nieśmiałości. Rodzicielska miłość jest dla dziecka niezwykle istotna. To procentuje w przyszłości odwagą i większą pewnością siebie, co ułatwia im podejmowanie trudnych życiowych wyzwań.
Poczucie bezpieczeństwa
Rodzice mówiąc dziecku „Kocham Cię” dają mu w ten sposób poczucie bezpieczeństwa. Wie, że ma osoby, którym może zaufać. Miłość rodzicielska oznacza wsparcie, które jest bardzo ważne dla dziecka w procesie dorastania.
Nauka dojrzałości
Rodzice, kochając swe dziecko w sposób bezwarunkowy, dają mu do zrozumienia, że ma prawo do popełniania błędów, ponieważ nikt nie jest ideałem. Poza tym uczą je by nie poddawać się w przypadku porażki. Nie stawiają przed dzieckiem niemożliwych do spełnienia wyzwań. Dzięki temu uczy się ono tego, co oznacza dojrzałość.
Relacje z innymi
Dziecko obserwując rodziców uczy się nazywać oraz wyrażać swoje emocje i takie zachowania będzie powielać w kontaktach z innymi osobami. Dlatego, jeśli rodzice obdarzają swoją pociechę czułością i szacunkiem, wpływa to pozytywnie na ich relacje międzyludzkie. Rodzice, którzy w szczery i rozsądny sposób potrafią okazywać swojemu dziecku uczucia, uczą je empatii i unikania postawy egoistycznej.
Poczucie szczęścia
Wyrażając często uczucia wobec dziecka, mówiąc mu przede wszystkim, że je kochamy, sprawiamy mu niezwykłą radość i dajemy poczucie szczęścia. Bo przecież nie ma nic lepszego w życiu niż świadomość bycia kochanym!
Okazując dziecku swoją bezwarunkową miłość i pełną akceptację jego osoby, okazujemy mu jednocześnie szacunek. To wszystko razem umacnia je w poczuciu, że jest kochane, nawet w trudnych sytuacjach. Zapewnia je, że zawsze otrzyma wsparcie od najbliższych mu osób.

    Zastanów się, jak często mówisz swojemu dziecku „Kocham Cię”?
Czy wystarczająco dużo i czy dziecko, na swój sposób, rozumie twoje słowa? Czy starasz mu się je wyjaśnić? Pomyśl, jak często przytulasz spontanicznie swoje dziecko? Właśnie w ten sposób zapewniasz je o swojej miłości.
Choć jest to tak oczywiste, okazuje się że wielu z nas tego nie robi albo uważa, że nie ma to znaczenia.

    Dlaczego boimy się mówić Kocham Cię bliskim osobom?

Tak zostaliśmy wychowani. Dorastanie w rodzinie, w której nie mówiło się o uczuciach, rzutuje na to, jak zachowujemy się w dorosłym życiu. Jeśli wśród naszych bliskich nie było zwyczaju mówienia „Kocham Cię”, nie mieliśmy szansy nauczyć się głośno mówić o tym uczuciu. Jako dorośli, małżonkowie, rodzice,  możemy czuć opór i niechęć przed mówieniem o odczuwanych emocjach.

Wolimy okazywać uczucia inaczej, niż słowami, np. za pomocą czynów czy gestów. W ten sposób chcemy powiedzieć ,, Jesteś dla mnie ważny '''. Przede wszystkim panowie wolą za pomocą zrobionych zakupów, podarowanych kwiatów, czy drobnej naprawy okazać, jak bardzo zależy im na drugiej osobie  W końcu ofiarowują coś znacznie cenniejszego, niż szybko rzucone słowa – poświęcają swój czas.

Czujemy obawę przed ciężarem wypowiadanych słów ponieważ oznacza to gotowość do podjęcia takiego rodzaju zobowiązania, którego niektórzy ludzie po prostu nie chcą podjąć. Odczuwamy strach, że jeśli zdecydujemy się mówić o uczuciach, zostaniemy odebrani jako słabe osoby.  Boimy się też odrzucenia czy nieodwzajemnienia naszych uczuć.


Zachowaj miłość w swoim sercu. Życie bez niej jest jak bezsłoneczny ogród, w którym kwiaty są martwe. Świadomość kochania i bycia kochanym wnosi do życia ciepło i bogactwo, których nic innego przynieść nie może.
Oscar Wilde
 
Opracowała: Izabela Halat-Wójcicka