Podstawa prawna realizowanych zajęć:
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” (Dz. U. z 2019 r. poz. 473),
Uchwała nr 160 Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” (M. P. poz. 1250) ,
Program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem.”
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej od 2017 r. pełni funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczego na mocy porozumienia zawartego pomiędzy MEN a Powiatem Kolbuszowskim. W ramach programu wczesnym wspomaganiem rozwoju objęte zostały dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością przez powiatowy zespół ds. orzekania lub poradnię psychologiczno-pedagogiczną, co nie jest warunkiem uczestnictwa, gdyż wspomaganiem może być objęte każde dziecko zagrożone niepełnosprawnością od urodzenia do momentu rozpoczęcia nauki w szkole.Obecnie uczestniczące są w przedziale wiekowym 2 – 6 lat i mieszkają na terenie powiatu kolbuszowskiego.
Dzieci biorące udział w programie korzystają z kompleksowych form specjalistycznej pomocy. W ramach projektu pracują specjaliści z zakresu psychologii, autyzmu,oligofrenopedagog, logopeda, neurologopeda, terapeuta pedagogiczny, fizjoterapeutki, diagnostyka i terapeutka SI, surdopedagog, tyflopedagog, co stwarza szansę na różnorodność prowadzonego wspomagania i dostosowania go do potrzeb dziecka.
Wieloprofilowe programy usprawniania dzieci w sferze intelektualnej, ruchowej, społecznej i emocjonalnej w ubiegłym roku były realizowane w formie zajęć indywidualnych ( z powodu epidemii), we wcześniejszych latach także w formie spotkań w małej grupie. Wspólna zabawa z wykorzystaniem m.in. „Magicznego dywanu” była dużą atrakcją dla maluchów i wyzwalała ogromną potrzebę ruchu.
W czasie pandemii niezwykle cenne okazało się wsparcie psychiczne rodzin, z którego wielokrotnie w różnej formie korzystali oraz szczegółowe wskazówki dotyczące sposobów usprawniania dziecka w warunkach domowych.
Terapeuci realizujący zajęcia w ramach programu „Za życiem”, dostosowują je do indywidualnych potrzeb i możliwości dzieci. Stosują w pracy nowoczesne pomoce dydaktyczne i terapeutyczne dla małych dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych zakupione w ramach programu/Sala Doświadczania Świata/. jak i będące na wyposażeniu naszej poradni. Ze środków własnych zakupiono także dodatkowy sprzęt komputerowy/laptopy/, zestawy pomocy dydaktycznych do pracy, m.in. "Metodą Krakowską, drugi zestaw EEG Biofeedback oraz pakiet Edu-Przedszkole.
Specjaliści pracujący w programie podkreślają wzrost chęci, zaufania i współpracy dziecka w kontakcie z terapeutą, wzrost motywacji do poprawnego wykonywania zadań przez dzieci, mniejszą częstotliwość występowania zachowań „trudnych” u dzieci, wzrost kompetencji komunikacyjnych, umiejętności motorycznych w zakresie motoryki małej i dużej, poprawę funkcjonowania poznawczego, społecznego i emocjonalnego dzieci, poprawę funkcjonowania układów sensorycznych, zwiększenie tolerancji na bodźce sensoryczne, poprawę sprawności fizycznej w możliwym dla dziecka zakresie, zwiększenie umiejętności i aktywności dzieci w środowisku rodzinnym i społecznym, wzrost umiejętności w zakresie samoobsługi i samodzielności dzieci.
Z kolei rodzice nie tylko doceniają możliwość wspierania rozwoju dziecka, ale też wsparcie udzielane rodzinie w formie instruktażu i porad w zakresie specjalistycznej pracy z dzieckiem i dostosowaniu środowiska domowego do potrzeb dziecka oraz przekazywaniu informacji na temat pomocy i środków dydaktycznych wspierających rozwój dziecka, a także instytucji i placówek świadczących pomoc (np. służba zdrowia, PCPR).
Na terenie poradni został uruchomiony raz w miesiącu Bezpłatny Punkt Konsultacyjny dla rodziców, nauczycieli i specjalistów pracujących z małymi dziećmi.
Działania WOKRO nadzoruje i koordynuje dyrektor poradni w ramach zadań własnych. Prowadzona jest dokumentacja zgodnie z przepisami prawa oświatowego dotyczącymi realizacji WWRD. Dziecko i jego rodzina otrzymują specjalistyczną pomoc w wymiarze 4-6 godz. w miesiącu.
Rozpoczęłyśmy kolejny rok pracy. Program zakończy się w grudniu 2021r.
Zainteresowanych rodziców zapraszamy do kontaktu. Informacja pod numerem 17 2271 156 lub 691 920 909.
Terminy przyjęć w ramach Punktu Konsultacyjnego można znaleźć na stronie internetowej: www.poradnia.kolbuszowa.pl