HIV i AIDS wciąż pozostają jednymi z głównych globalnych problemów zdrowotnych. Eksperci z Krajowego Centrum ds. AIDS ostrzegają, że co 6 sekund na świecie jedna osoba zakaża się HIV. Nieleczone zakażenie prowadzi do rozwoju AIDS, czyli zespołu nabytego upośledzenia odporności. Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pod koniec 2015 r. na świecie żyło około 36,7 miliona osób zakażonych HIV. Spośród nich 17 milionów przyjmowało leki antyretrowirusowe (ARV), przy czym 2 miliony rozpoczęły leczenie w ostatnim roku kalendarzowym. Od 2000 r. odnotowano 25,3 miliona zgonów z powodu AIDS. Każdego dnia z przyczyn związanych z HIV i AIDS umiera ok. 4,5 tys. osób
W opublikowanym w tym roku raporcie ONZ ostrzega, że istnieje ryzyko, iż epidemia AIDS może wrócić ze zdwojoną siłą.
Od kilku lat systematycznie włączamy się 1 grudnia w obchody Światowego Dnia AIDS, który niesie przesłanie współczucia, nadziei i solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS na całym świecie. Już po raz siódmy Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kolbuszowej zorganizowała Olimpiadę wiedzy o HIV/ AIDS pod hasłem „Wiedza ratuje życie”. Jej współorganizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Kolbuszowej. Honorowy patronat objął Starosta Kolbuszowski Pan Józef Kardyś.
Do rozwiązania testu sprawdzającego wiedzę o HIV/AIDS przystąpiło 20 uczniów klas pierwszych, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego. Komisja konkursowa wnikliwie oceniła prace uczniów i wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Kinga Kubiś - ZSA-E w Weryni
II miejsce – Alicja Mokrzycka – ZSA-E w Weryni
III miejsce – Kinga Kobylarz - ZSA-E w Weryni
Tradycyjnie już laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe, zaś wszyscy uczestnicy otrzymali okolicznościowe dyplomy. Fundatorami nagród byli: Starosta Kolbuszowski, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Dyplomy oraz nagrody wręczyły:dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej Elżbieta Mikołajczyki Barbara Dudzińska-Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolbuszowej.
Uczestnicy konkursu wykazali się m. in. szeroką znajomością zagadnień w zakresie działania wirusa HIV, przebiegu zakażenia, zachowań bezpiecznych i ryzykownych. Pozwala to sądzić, że młodzież ma poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, promuje zachowania asertywne, wykazuje postawę akceptacji i tolerancji wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS.
Serdecznie gratulujemy!
Koordynatorzy Olimpiady: Dorota Frankiewicz i Marta Zawadzka
Poradnia Psychologiczno – Pedagogicznej w Kolbuszowej