23 kwietnia -Światowy Dzień Książki
Jest dorocznym świętem organizowanym przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.
Dlaczego 23 kwietnia? Jest to dzień patrona Katalonii – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją, w ten dzień kobiety otrzymywały czerwoną różę, symbolizującą krew smoka, którego zgodnie z legendą pokonał św. Jerzy. Natomiast kobiety zaczęły odwzajemniać się panom prezentami w postaci książek . Zwyczaj ten wykorzystał tamtejszy wydawca, który w 1926 roku zainicjował obchody Dnia Książki.
Gdy w 1995 roku UNESCO ogłosiło Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (właśnie na wniosek rządu Hiszpanii), pozostawiono datę nawiązującą do hiszpańskich obchodów. Jednocześnie oddano hołd dwóm wybitnym pisarzom – Williamowi Szekspirowi i Miguelowi de Cervantesowi, którym przypisano ten dzień jako datę śmierci ( Cervantes naprawdę zmarł dzień wcześniej, 22 kwietnia) .
DZIECI POWINNY CZYTAĆ KSIĄŻKI !
Wiemy o tym wszyscy i o to dbamy. A jakie są podstawowe zalety ?
Rozwija inteligencję emocjonalną.
Kształtuje skupienie i refleksję nad tym, co się robi.Wyrabia w dziecku cierpliwość i umiejętność oczekiwania na nagrodę odsuniętą w czasie- tym większą, że osiągniętą dzięki własnejpracy.
Polepsza komunikację.
Czytanie poszerza kompetencje językowe dziecka, rozwija słownictwo, uczy wyrażania myśli i rozumieniamówienia innych ludzi. Im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania, lepsza umiejętność okreslania uczuć i potrzeb.
Pozwala na prawdziwy odpoczynek.
Czytanie książek to jeden z lepszych sposobów relaksu. Podróż w świat wyobrażni daje wytchnienie i odpoczynek od nadmiaru stymulacji i wrażeń.
Wzmacnia koncentrację.
Czytanie pomaga wydłużać czas koncentracji, szczególnie na tych zadaniach, które wymagają niepodzielności uwagi. Jedną z takich aktywności jest właśnie nauka czytania.
Sprzyja rozwojowi emocjonalnemu i intelektualnemu.
Jest formą leczenia psychoterapeutycznego dzieci nieśmiałych, a także agresywnych, z trudnościami w rozwoju emocjonalno-społecznym. Pomaga w poznaniu sytuacji, z którymi dziecko się nie zetknęło, może posłużyć za temat rozmowy o trudnych emocjach, których samo doświadcza. Czytanie uczy empatii i wrażliwości.
Niejedni rodzice zadają sobie to pytanie: Jak zachęcić dzieci do czytania ?
-Czytajcie dzieciom głosno i z radością.
-Wybierajcie książkę/bajkę stosowną do wieku.
-Dajcie dobry przykład sami czytając z przyjemnością.
-Przekazujcie pozytywne nastawienie czytając wszystko co „wpadnie w ręce”.
-Pozwalajcie dziecku wybrać bajke spośród wielu.
-Kupujcie książki w formie prezentów dla dziecka i z dzieckiem dla innych.
-Nie zmuszajcie do czytania lecz odpowiednio zachęćcie.
-Owiedżcie bibliotekę jako bardzo atrakcyjne miejsce.
-Twórzciez dzieckiem jego własną książkę.
-Cztyjcie naprzemiennie co drugą linijkę.
-Rozmawiajcie o tym co przeczytaliście, twórzcie wspólnie dalszy ciąg.