Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
previous arrow
next arrow
Slider

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zbliża się Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który  obchodzony jest 2 kwietnia. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2007 roku. Ma na celu zwiększanie świadomości społecznej na temat autyzmu, promowanie akceptacji osób z ASD oraz wspieranie badań służących poznaniu jego przyczyn.
Jest to dobry okres do rozmów rodziców ze swoimi dziećmi na temat tolerancji, poszanowania neuroróżnorodności, wzajemnej akceptacji i szacunku pomiędzy ludźmi. Ucząc swoje pociechy empatii, wrażliwości i otwartości, przyłączamy się do walki ze stygmatyzacją oraz wykluczaniem społecznym.
Zachęcamy do przyłączania się do wydarzeń i akcji, które okazują solidarność z osobami z ASD i ich rodzinami. Warto w tym dniu ubrać się na niebiesko. To ważny, niewerbalny sygnał oznaczający „Jestem, rozumiem, wspieram”.

 W Dzień Świadomości Autyzmu można włączyć się także w wiele innych akcji:
Podświetlanie budynków na niebiesko.
Marsze i demonstracje, organizowanie publicznych zgromadzeń promujących świadomość autyzmu.
Konferencje społeczne i naukowe.
Prezentacje prac artystycznych osób ze spektrum autyzmu.
Rozpowszechnianie informacji o autyzmie w mediach,  obalanie mitów dotyczących autyzmu.

Ważne fakty o ASD
Nie istnieje jeden „typ” autyzmu – mówimy o spektrum zaburzeń autystycznych.
Według WHO dotyka około 1 na 100 osób, z różnym nasileniem objawów.
Jest cztery razy częściej diagnozowany u chłopców niż u dziewcząt.
Wiele znanych osób -  w tym naukowców, artystów, sportowców ma zdiagnozowane objawy ze spektrum m. in. Albert Eistein, Isaac Newton, Temple Grandin, Andy Warhol, Woody Allen, Lionel Messi.
Autyzm jest zaburzeniem neurorozwojowym, a nie chorobą psychiczną. Mózg osoby z autyzmem działa w sposób niestandardowy, a cały rozwój przebiega w nieneurotypowy sposób.
Osoby z autyzmem często mają wyjątkowe zdolności w określonych dziedzinach.
Wczesna diagnoza i interwencja mogą znacząco poprawić funkcjonowanie osób z autyzmem.
Osoby dorosłe z autyzmem są zagrożone wykluczeniem z rynku pracy – około 2% z 400 000 pracuje zawodowo(wg badań Fundacji JiM, prowadzonych we współpracy z Polskim Instytutem Ekonomicznym), pomimo że popełniają mniej błędów i są bardziej wydajni niż neurotypowi pracownicy. Z uwagi na problemy komunikacyjne mają mniejsze szanse  w procesie rekrutacyjnym, często też z uwagi na zaburzenia sensoryczne wymagają dostosowań w miejscu pracy.

Jako pracownicy poradni oferujemy specjalistyczną pomoc dzieciom i młodzieży  z objawami ASD prowadząc, wstępną diagnozę, indywidualną terapię, WWRD, zajęcia grupowe, projekt „Za Życiem”. W naszej zakładce „Kontakt” zamieszczona jest również lista specjalistów, do których można zwrócić się o pomoc. Według aktualnej wiedzy wczesna diagnoza i interwencja terapeutyczna, zwiększa szanse osób z autyzmem na zadawalające funkcjonowanie w dorosłym życiu.

Opracowała: Agnieszka Tyczka -psycholog, terapeuta SI