Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
w Kolbuszowej
previous arrow
next arrow
Slider

Rola robotyki w dydaktyce

 Profilaktyka uzależnień w szkołach i placówkach oświatowych oraz rozwijanie kreatywności, przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych uczniów, w tym bezpieczne i celowe wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego to m.in. podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2019/2020.
Stanowiło to inspirację do zorganizowania   konferencji: " Rola robotyki w dydaktyce", której myślą przewodnią była robotyka  w nauczaniu.

Konferencja została zorganizowana 12 grudnia br. przez Starostwo Powiatowe w Kolbuszowej przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej oraz Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie O/w Tarnobrzegu. Udział w niej wzięli dyrektorzy, informatycy, uczniowie szkół ponadpodstawowych z powiatu kolbuszowskiego oraz pracownicy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej.

Zaproszony  gości w imieniu organizatorów powitała  Elżbieta Mikołajczyk p.o. Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Kolbuszowej, otwarcia dokonał Wicestarosta Powiatu Kolbuszowskiego Pan Wojciech Cebula.

        Spotkanie rozpoczął  quiz adresowany do zebranych uczniów szkół ponadpodstawowych. Trzech zwycięzców  otrzymało nagrody ufundowane przez Starostę Powiatu Kolbuszowskiego Józefa Kardysia, wręczenia dokonał Wicestarosta Wojciech Cebula.

Wystąpieniom poświęconym algorytmice, programowaniu i roli robotyki  w nauczaniu  towarzyszyły pokazy z robotyki przygotowane przez nauczycieli konsultantów PCEN Rzeszów O/w Tarnobrzegu -
Roberta Jóżwika, Jacka Kolasę i Aleksandra Wrońskiego.

Następnie Pani Elżbieta Mikołajczyk przestrzegała zebranych przed  skutkami nadużywania nowych technologii. Podczas swojego wystąpienia zwróciła uwagę, że specjaliści alarmują: coraz więcej młodych ludzi uzależnia się siedząc przed ekranem. Pokolenie "stale podłączonych " korzystających z Internetu i urządzeń mobilnych gwałtownie rośnie, gdyż coraz mniejsze dzieci spędzają zbyt dużo czasu korzystając ze smartfonów, tabletów, laptopów...Przedstawiła sygnały ostrzegawcze  i skutki tego uzalenienia behawioralnego. Motywowała do zmiany postaw.


Ostatnim punktem konferencji było wystąpienie Pani dr Barbary Wolny, nauczyciela-konsultanta PCEN Rzeszów O/w Tarnobrzegu, dotyczące nowoczesnych technologii w kontekście edukacji prozdrowotnej.

Pani Kierownik Anna Bryk i Joanna Fryzeł z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie Filii w Kolbuszowej zaprezentowały  zbiory związane z przedmiotem konferencji, co stanowiło cenne uzupełnienie przedsięwzięcia.  Uzupełniły też prezentowaną literaturę zestawieniem bibliograficznym.
Dziękujemy wszystkim za udział i zainteresowanie.