Liceum, technikum, czy szkoła branżowa? Co będzie najlepsze? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy.
Plany na przyszłość
Zastanów się, czy masz już sprecyzowane plany na przyszłość.
Jeśli chcesz wykonywać konkretny zawód, dowiedz się, czy można się go nauczyć w technikum, czy w szkole branżowej. Jeśli tak, to właśnie taką szkołę wybierz.
Jeśli przyszła praca wymaga skończenia specjalistycznych studiów (np. lekarz, prawnik) – wybierz liceum ogólnokształcące i tam skup się na nauce przedmiotów, które będą najpotrzebniejsze w danym zawodzie.
Zainteresowania
Duże znaczenie przy wyborze szkoły mają zainteresowania.
Szukaj szkoły, która może ci pomóc w ich rozwijaniu. Jeśli interesujesz się np. programowaniem, poszukaj odpowiedniego technikum.
Pasje związane z mechaniką samochodową, czy gotowaniem świetnie można rozwijać w szkole branżowej.
Potrzeba czasu
Możliwe, że jeszcze nie wiesz, co chcesz robić w życiu.
Wtedy najbezpieczniej jest wybrać liceum ogólnokształcące, gdzie możesz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności oraz zastanowić się nad wyborem zawodu, a potem pójść na studia lub wybrać jakiś kurs zawodowy, czy szkołę policealną.
Temperament i charakter
Przy wyborze szkoły, weź pod uwagę swój temperament i charakter.
Jeśli wolisz być w ruchu i lubisz zmiany, zastanów się nad szkołą branżową lub technikum, gdzie będą różnorodne przedmioty i zajęcia praktyczne. Jeśli tak naprawdę nie lubisz się uczyć, nie wybieraj liceum. Lepiej nauczyć się jakiegoś konkretnego zawodu niż wkuwać ogólne przedmioty i żałować pójścia do liceum.
Samodzielna decyzja
Nie sugeruj się wyborem przyjaciół – to, że koleżanka wybrała jakąś szkołę, nie znaczy, że musisz zrobić to samo! To ma być tylko i wyłącznie twój wybór, a nie np. twoich rodziców. To nie oni, ani nie koleżanka będą się za ciebie uczyć w tej szkole.
Stan zdrowia
Pamiętaj, że na wybór szkoły ma wpływ także stan zdrowia.
Do wielu szkół branżowych czy technicznych wymagany jest dobry stan zdrowia, np. specjalizacja wojskowa wymaga znakomitej sprawności fizycznej.
Aspiracje
No i jeszcze jedna rzecz: aspiracje.
Marzysz o świetnej pracy i dobrych zarobkach? Nastaw się na solidną naukę, ale niekoniecznie na studiach!. To zaangażowanie i ciężka praca pomogą osiągnąć sukces, nawet jeśli skończysz tylko szkołę średnią. Zdobywanie doświadczenia i odpowiednie kursy oraz solidne przykładanie się do samodoskonalenia to dobry sposób na sukces zawodowy.
Predyspozycje w kierunku konkretnego zawodu pomoże Ci określićdoradca zawodowyw Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wystarczy umówić się na wizytę.
Powodzenia!