W dniu 19 maja 2016 r. w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Kolbuszowej odbyła się konferencja w ramach Sieci współpracy i samokształcenia dyrektorów szkół i placówek powiatu kolbuszowskiego oraz Sieci współpracy pedagogów szkolnych i pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznej. Poświecona była zagadnieniom cyberprzemocy oraz jej przeciwdziałaniu.
Zorganizowana została przez Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie ,Oddział w Tarnobrzegu i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Kolbuszowej.
Konferencję otworzył Pan Józef Kardyś, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego. Następnie Pani Elżbieta Mikołajczyk Dyrektor PPP w Kolbuszowej, oraz Pan Robert Jóźwik nauczyciel konsultant PCEN wprowadzili w tematykę konferencji. Pierwszy wykład dotyczył zagadnień teoretycznych dotyczących zagrożeń podczas korzystania z Internetu, które przedstawił Pan Robert Jóźwik.
Następny temat zaprezentowała Sierż.szt. Beata Chmielowiec, referent ds. Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii.sierżant sztabowy - przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji w Kolbuszowej. Wystąpienie dotyczyło ochrony prawnej i konsekwencji karnych związanych z cyberprzestępczością. Podkreślała w nim jak ważna jest edukacja oraz współpraca z rodzicami i nauczycielami.
Pani Izabela Halat-Wójcicka (psycholog PPP w Kolbuszowej) przedstawiła najważniejsze informacje na temat, przyczyn, skutków i środowiskowych uwarunkowań uzależnień od nowych mediów elektronicznych ,,Zaginienie w sieci – na drodze do uzależniania’’. Wskazała na konieczność uczenia dzieci i młodzieży zarówno przez rodziców jaki i nauczycieli i wychowawców, bezpiecznego korzystania z sieci. Uczniowie powinni także, wiedzieć jakie mogą być realne konsekwencje tego, co robią w wirtualnym świecie.
Dorota Frankiewicz (pedagog resocjalizacyjny PPP w Kolbuszowej) w prezentacji „Szkoła wobec uzależnień –interwencja”, podkreślała, że każde ujawnienie zjawiska cyberprzemocy wymaga podjęcia w szkole konkretnych działań interwencyjnych, prowadzenia działań profilaktycznych, uświadamiających całej społeczności szkolnej (uczniom, rodzicom, nauczycielom i innym pracownikom szkoły) zasady korzystania i zagrożenia płynące z użytkowania różnych technologii komunikacyjnych oraz opracowanie procedur reagowania w szkole na zjawisko cyberprzemocy. Ważne jest aby funkcjonował czytelny system norm i zasad współżycia społecznego i jasny system konsekwencji w przypadku ich złamania.
Na zakończenie Pani Elżbieta Konieczko Kierownik Dydaktyczny PCEN O/Tarnobrzeg zaprezentowała ofertę doskonalenia dla nauczycieli.