2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Drukuj
Aktualności

Został  ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Nadrzędnym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Charakterystycznym motywem obchodów jest kolor niebieski  wykorzystywany na plakatach ,  rysunkach,  … , a nawet do podświetlania budynków .

              Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kolbuszowej nie zawsze włącza się w obchody tego dnia , ale systematycznie w codziennej pracy oferuje różne formy pomocy pośredniej i bezpośredniej dzieciom i młodzieży z autyzmem i zespołem Aspergera, ich rodzicom i nauczycielom.

             Corocznie diagnozujemy kolejne przypadki wystąpienia tego rodzaju zaburzeń i obserwujemy tendencję wzrostową. Na przestrzeni kilku ostatnich lat dane przedstawiają się następująco :

Rok szkolny 2013/2014 – 1716 przyjętych dzieci i młodzieży

(5 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego oraz  5 opinii o potrzebie wczesnego wspomagania  dzieci z autyzmem , w tym zespołem Aspergera),

Rok szkolny  2014/2015  - 1794 przyjętych dzieci i młodzieży

(9 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego oraz  1 opinia o potrzebie wczesnego wspomagania  dzieci z autyzmem , w tym zespołem Aspergera),

Rok szkolny  2015/2016  - 1665 przyjętych dzieci i młodzieży

  (11 orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego oraz  2 opinie o potrzebie wczesnego wspomagania   dzieci z autyzmem, w tym zespołem Aspergera),

            Powyższe dane nie przedstawiają ilości wszystkich dzieci i uczniów  z zaburzeniami ze spektrum autyzmu zamieszkałych na terenie powiatu kolbuszowskiego, gdyż niektórzy otrzymali  np. orzeczenia z uwagi na niepełnosprawności sprzężone tj. autyzm i inną niepełnosprawność (tej statystyki  nie uwzględniliśmy w obecnym zestawieniu).

Pomoc oferowana osobom z autyzmem nie ogranicza się do wydawania dokumentów. Istotną formą wsparcia jest  realizowane przez specjalistów pracujących w poradni wczesne wspomaganie rozwoju , w ramach którego dziecko z tym zaburzeniem ma zapewnioną wielowymiarową pomoc dostosowaną do jego potrzeb, w szczególności są to zajęcia rozwijające umiejętności społeczne, w tym umiejętności komunikacyjne oraz terapia neurologopedyczna .  Prowadzone są również od 2011 roku zajęcia grupowe dla dzieci i młodzieży z autyzmem, w ramach których zainteresowane osoby mają szansę m.in.  rozwijania kompetencji społecznych, poznania nowych kolegów oraz doświadczenia akceptacji i zrozumienia.

Rodzice dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mają możliwość konsultacji z pracownikami poradni. Prowadzone rozmowy są okazją m.in. do zrozumienia zachowań dziecka, ukierunkowania jego edukacji, szukania dodatkowych form pomocy w innych instytucjach, stowarzyszeniach i placówkach, a także omawiania wszelkich wątpliwości i rozterek związanych z wychowaniem.

W celu wsparcia nauczycieli i wychowawców uczniów z autyzmem poradnia organizuje dla nich szkolenia na terenie szkół oraz indywidualne konsultacje, odbyły się one m.in. w Gimnazjum w Raniżowie, Szkole Podstawowej w Domatkowie oraz Zespole Szkól Technicznych w Kolbuszowej. Temat ucznia z autyzmem w systemie edukacji został ponadto poruszony podczas konferencji zorganizowanej we wrześniu 2016 roku przez poradnię dla dyrektorów szkół i placówek z terenu powiatu kolbuszowskiego.

Pracownicy poradni, aby zapewnić najwyższy poziom oferowanej pomocy systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje oraz poszerzają swój warsztat pracy poprzez udział w licznych szkoleniach, konferencjach, studiach podyplomowych, a także różnorodnych formach samokształcenia i samodoskonalenia.

Prowadzone przez poradnię różnorodne formy pomocy i terapii nie „wyleczą” autyzmu, nie doprowadzą do wyeliminowania objawów , są jednak wielką szansą na stymulację ogólnego rozwoju dziecka, rozwinięcie jego potencjalnych możliwości i ograniczenie trudnych zachowań, edukację dostosowaną do jego potrzeb i możliwości oraz łatwiejsze i bardziej satysfakcjonujące funkcjonowanie w społeczeństwie.