PUŁAPKI W SIECI (wskazówki dla rodziców i ich dzieci)

Drukuj

 Niezwykle ważna jest rozmowa z dzieckiem na temat bezpieczeństwa i zagrożeń w sieci. Dwa największe z nich to szkodliwe treści oraz cyberprzemoc.

Szkodliwe treści to materiały, które mogą mieć negatywny wpływ na rozwój i psychikę dzieci i młodzieży. Dzieci mogą na nie trafiać celowo lub przypadkowo, np. poprzez mylne wyniki wyszukiwania, spam czy reklamę.

 Do szkodliwych treści zazwyczaj zalicza się:

Wpływ na dzieci:

Co to jest cyberprzemoc?

Według definicji, cyberprzemoc to seria agresywnych zachowań, celowo i regularnie skierowanych przeciwko bezbronnej osobie.

Jak wymienia prof. Jacek Pyżalski, takie zachowania są regularne, wymierzone w słabszych, intencjonalne.

Cyberprzemoc ma najczęściej formę słowną – pojawia się np. w komentarzach, na memach czy nagraniach wideo. Może też być bardziej zawoalowana: polegać na wykluczeniu z grupy, manipulowaniu czy nienawiązywaniu relacji.

Badacze, którzy specjalizują się w tej tematyce stwierdzają, że cyberprzemoc jest inną formą przemocy rówieśniczej (bullying), czyli czegoś, co było znane od pokoleń. Jednak kilka cech powoduje, że w sieci potencjalni agresorzy są bardziej aktywni:

To powoduje, że skala problemu jest większa niż przed erą cyfrową.

 Jakie są formy cyberprzemocy?

Nie ma technicznych form ochrony przed cyberprzemocą, która może spotkać Twoje dziecko lub Ciebie w dowolnym miejscu w sieci. Dlatego przede wszystkim należy jej przeciwdziałać.

 Jak korzystać z Internetu i telefonu, żeby nie krzywdzić innych i nie narażać się na cyberprzemoc?

 Co zrobić, gdy Twoje dziecko doświadczy cyberprzemocy?

  1. Udziel mu osobistego wsparcia, porozmawiaj, zapewnij dużo uwagi.
  2. Zabezpiecz wszystkie dowody cyberprzemocy.
  3. Zwróć się do administratora serwisu/strony z prośbą o usunięcie nienawistnych treści i zablokowanie osoby atakującej. Większość serwisów oferuje specjalny formularz.
  4. Jeśli możesz porozmawiać ze sprawcą lub jego rodzicami, żądaj od niego zakończenia przemocy i usunięcia z sieci wszystkich jej śladów.
  5. Poinformuj o tej sytuacji szkołę, wychowawcę i współpracujcie.
  6. Jeśli popełniono przestępstwo, poinformuj o nim policję.
  7. Jeśli masz pytania, dzwoń pod numer 800 100 100 – to telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa w sieci.
  8. Powiedz swojemu dziecku o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111.